iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Biokütuste-optimism Euroopas kipub pessimismiks hääbuma

Biokütuste-optimism Euroopas kipub pessimismiks hääbuma

Rubriik: Postimees

Lauri Linnamäe kirjutab Postimehes, et veel hiljuti lootusrikkalt biokütuste poole vaadanud euroliidu entusiasmist on järel riismed – isegi europarlament nõuab biokütuste otstarbekuse uurimist.

Paari aasta eest seadis Euroopa Liit eesmärgiks, et 2010. aastal oleks 5,75 protsenti ja 2020. aastaks 10 protsenti transpordis kasutatavatest kütustest biokütused. Nüüd on selgeks saanud, et seatud sihid olid utoopilised.

Seda osalt esimese põlvkonna tootmisseadmete ebatõhususe tõttu, aga ka biokütuste sotsiaalse ja keskkonnamõju alahindamise pärast. Üha suurenevat biokütuste tootmist peetakse maailmas kiirelt kerkivate toiduhindade põhjuseks, kuna biokütuse toorained nagu raps ja mais konkureerivad toiduainete kasvatamiseks vajaliku põllupinna pärast. Lisaks pannakse biokütuste tootmisele süüks metsade suurenenud raiumist. Kriitikute hinnangul tähendab see kõik, et biokütuste osakaalu suurenemise tagajärjed ökosüsteemile ja ühiskonnale võivad olla ettearvamatud.

Lisaks on ka paljude biokütuste tootmise kasutegur väga väike – õlitaimede kasvatamiseks kulub palju fossiilset kütust ja ka väetisi, mis kokkuvõttes tähendab, et see võib keskkonnale olla suuremaks paineks kui fossiilsete kütuste tootmine. Seetõttu töötab Euroopa Komisjon välja kriteeriume, millistel tingimustel toodetud biokütust üldse biokütuseks lugeda. See aga tähendab, et biokütuste 5,75-protsendiline osakaal transpordi valdkonnas nihkub üha ebatõenäolisemasse kaugusse. «Me oleme biokütuste 5,75-protsendilisest osakaalust ikka üsna kaugel,» tõdes põllumajandusministeeriumi asekantsler Andres Oopkaup.

Tema sõnul saab ühest hektarist rapsist umbes tonni biodiislit, kuid agronoomide hinnangul ei kannata Eestis üle 70–80 tuhande hektari rapsi kasvatada. Kui Kunda sadama juurde kavandatav bioetanooli tehas aga tööle hakkaks, vajaks see üüratus koguses toorainet – umbes kolmandiku kogu Eesti aastasest teraviljatoodangust. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/300508/esileht/majandus/334064.php

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus