iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Äriregistril karmimad võtted: hilinejad saavad hoiatuseta trahvi

Äriregistril karmimad võtted: hilinejad saavad hoiatuseta trahvi

Rubriik: Äripäev

Krista Taim kirjutab Äripäevas äriregistri viimase aja trahvipoliitikast. Kui varasematel aastatel saatis äriregister hilinenud ettevõtjale hoiatuse ja trahv oli viimane abinõu, siis sellest aastast on trahvisaajate hulk kolmekordistunud ning hilinejaid trahvitakse hoiatamata.

Sel aastal on trahve välja kirjutatud kolm korda rohkem kui mullu. 2005. aastal tehti trahvihoiatusi 15 660 ja trahvimäärusi 3257.

26. oktoobri seisuga on trahvihoiatusi tehtud 2580 ja trahvimäärusi 10 675. Justiitsministeeriumi pressiesindaja sõnul on ka varasematel aastatel tehtud mõnedes registriosakondades trahvihoiatus sel puhul, kui majandusaasta aruanne jäi esitamata. Kui hoiatuse peale aruannet ei esitatud, tehti trahvimäärus.

Sel aastal on osakonnad oma praktika ühtlustanud ja majandusaasta aruande esitamata jätmisel enam trahvihoiatust ei tehta, vaid tehakse kohe trahv. Äriseadustik ei nõua eelnevat hoiatamist. Maksumaksjate Liit: trahv pole õiglane Eesti Maksumaksjate Liidu vanemjuristi Martin Hubergi sõnul on sel aastal massiliselt kasvanud trahvisaajate arv, kes on liidu poole pöördunud. "Arvestades, kui ebaselge on trahvimine ja kuidas see on reguleeritud, pole trahvi küsimine õigustatud," sõnas Huberg.

"Esiteks on ebaselge, kas tegemist on väärteoga või sisuliselt sunnirahaga. Seadus võimaldab isikule korduvalt trahvi teha, kuni andmed esitatakse. Väärteo puhul peaks mitmekordne karistamine sama teo eest olema välistatud. Meie hinnangul pole selline trahvimine õiglane ega seadusega kooskõlas." Huberg soovitab trahvi saanutel pöörduda oma õiguste kaitsmiseks kohtusse.

Ministeeriumi kohtute osakonna vabakutsete ja õigusregistrite talituse juhataja Viljar Peebu sõnul on neil aastas 15 000-20 000 toimingut, sellest üle 90% on seotud majandusaasta aruannetega - esitamata jätmine, kohustuslike andmete puudumine aruandest, aruandest ilmnev ebapiisav netovara. Taolistel puhkudel võib kohustatud isikutele ja juhatuse liikmetele teha trahvi kuni 200 päevamäära ulatuses. "Tegemist on menetlustrahviga ehk sunnivahendiga, mitte karistusega - seda ei kanta isiku kohta karistusregistrisse, samas võib kohus trahvimist korrata, kui registrile ka pärast trahvimist ei esitata õigeid või nõutavaid andmeid," sõnas Peep. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3389/uud_uudidx_338906.htmlTooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus