iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Aktsiisiseaduste muudatused on vastu võetud

Aktsiisiseaduste muudatused on vastu võetud

Rubriik: EML

Vahetult enne suvepuhkusele minekut jõudis Riigikogu vastu võtta alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi seaduse (ATKAS) muutmise seaduse. Nimetatud seadusega lükatakse alkoholi, tubaka ja kütuse aktsiisimäärade tõus selle aasta 1. juulilt edasi 2008. aasta 1.

jaanuari ning erimärgistatud kütuse aktsiisi tõus lükkub edasi aasta, samuti 2008. aasta 1. jaanuariks.

Muudatustega vabastatakse Eestis kalastamiseks kasutatav eriotstarbeline diislikütus ja kerge kütteõli aktsiisist alates 2007. aasta 1.

jaanuarist. Aktsiisist on need kütused vabastatud kasutamisel kalalaevas kalastamisel Eestis või sellisel hooldustööl, mis on tarvilik kalalaeva ettevalmistamiseks järgnevaks kalastamiseks. Muudatuste eesmärgiks on seletuskirja kohaselt on aktsiisimäärade tõstmise edasilükkamise abil pidurdada inflatsiooni kasvu. Euroopa Liidu eurotsooniga ühinemiseks peab Eesti täitma Maastrichti konvergentsikriteeriumides sätestatud nõuded inflatsiooni kohta.

Aktsiisitõusude edasilükkamine vähendab riigi poolt tekitavat inflatsioonisurvet, aidates täita hinnastabiilsuse kriteeriumi. Pidev pendeldamine aktsiisimäärade kasvu ümber aga ajab segadusse ning raskendab aktsiisitootjate majandustegevust. Kui vaadata läbi kolme ATKAS muutmise seaduse kulgenud õlle aktsiisimäärasid (ATKAS § 46 lg 1), siis 2005. aastal jõustunud muudatuste kohaselt oleks pidanud õlle aktsiisimäär tõusma alates 01.01.2006 61 kroonini ja alates 01.01.2007 64 kroonini kehtinud 58 krooni asemel.

Selle aasta algusest jõustunud ATKAS muudatuste kohaselt aga kiirendati aktsiiside tõusu, mille kohaselt oleks juba 1. juulist 2006 alkoholi aktsiisimäär tõusnud 64 kroonini senise 58 asemel. Riigikogus vastuvõetud ATKAS muudatuste kohaselt aga lükatakse aktsiiside tõus edasi, tõstes õlle aktsiisimäära alles 2008. aastal 64 kroonini senise 58 asemel.

Kuigi aktsiiside tõusu edasilükkamine on maksumaksjale üldiselt positiivne, on siiski pidev õiguskindluseta olukord taunitav. Vastuvõetud seadus muudab veel hulgaliselt ATKAS sätteid. Täpsemalt infot nende kohta leiab peatselt ajakirjast MaksuMaksja.Loe vastuvõetud muudatustest ja seletuskirjast eelnõule siit: http://web.riigikogu.ee/ems/saros-bin/mgetdoc?itemid=061380002&login=proov&password=&system=ems&server=ragne11

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus