iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Aktsiatesse investeerijad võivad loota soodustustele

Aktsiatesse investeerijad võivad loota soodustustele

Rubriik: Postimees

Hindrek Riikoja kirjutab Postimehes, et eelseisva valimiskampaania maksunduspeatüki üheks osaks tõotab kujuneda eraisikute maksusoodustus aktsiainvesteeringutele, mida toetavad ka ametnikud ja investorite esindajad.

Praegu tuleb maksuseaduste järgi igal inimesel, kes korra aktsiaid ostnud ja need hiljem kasumiga maha müünud, selle pealt tulumaksu tasuda. Maksukohustusest ei pääse ka siis, kui saadud tulu uuesti investeeritakse. Neile, kes investeerivad mõne firma nimel, rakendub tulumaks aga alles siis, kui kasum firmast välja võetakse. Eredalt tuli selliste inimeste vahe ilmsiks näiteks mullu, kui Swedbank võttis täielikult üle Hansapanga ning tuhandetel erainvestoritel tuli aktsiamüügist saadud raha pealt tulumaksu tasuda.

Senise korra muutmine saab näiteks Reformierakonna märtsivalimiste platvormis üheks maksupoliitikat puudutava osa põhiteesiks. Vastava seadusemuudatuse vajalikkust on arutanud ka rahandusministeeriumi ametnikud, selgelt toetavad seda ka Tallinna börs ja investorite liit. Samas erinevad kõigi nende vaated küsimuses, millised need soodustused olema peaksid. Reformierakonna hinnangul peaks säästmise soodustamiseks muutma tulumaksuseadust nii, et väärtpaberiinvesteeringutelt teenitud kasum jääks maksustamata juhul, kui see investeeritakse uuesti 90 päeva jooksul.

Isamaa ja Res Publica Liidu kaasesimehe Taavi Veskimägi sõnul pooldab ka nende erakond säästmise soodustamist. Partei valimisstrateegia täpsed seisukohad töötatakse tema kinnitusel välja kuu aja jooksul. «Põhimõtteliselt toetame maksupoliitikat, mis soodustab säästmist ja investeerimist ning maksustab rohkem tarbimist,» ütles ta. «Investeerimist tuleb soodustada, iseasi on, millises ulatuses seda teha.» Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro sõnul võiks maksusoodustust rakendada juhul, kui ühtedest väärtpaberitest võetav kasum investeeritaks teistesse 30 päeva jooksul.

Samuti näeksid ametnikud hea meelega, et investeeringu miinimumaeg oleks üks aasta. «See on aga alles meie mõte ning vaevalt saab siin midagi enne valimisi konkreetsemaks minna,» rõhutas ta. Ka Postimehe juhtkirjas arutletakse samal teemal. Postimehe hinnangul peaks investeerimist ja seeläbi oma tuleviku kindlustamist kindlasti toetama.

Tegemist ei ole mitte ainult eraisiku, vaid ka riigi huviga, et inimesed saaks võimalikult hästi ise oma eluga hakkama ega ootaks järjest suuremat panust riigilt. Kindlasti tuleb jälgida, et võimalikud maksusoodustused oleks selged ja arusaadavad ning välistaksid võimaluse nende abil makse optimeerida. Eestis on tehtud liigagi palju otsuseid ja muudatusi, mis praeguseks kannavad sootuks muid eesmärke, kui nende loomisel plaaniti. Soodustused ei tohi samas kuidagi mõjutada neid inimesi, kellel nappide sissetulekute tõttu puuduvad võimalused säästa ja investeerida.

Eesti majandusel läheb küll hästi, kuid seda ideaalseks pidada on ilmselgelt liiga vara. Seetõttu tuleb ka majanduspoliitikas järgida sotsiaalse tasakaalustatuse põhimõtet. Loe artiklit: http://www.postimees.ee/311006/esileht/olulised_teemad/tarbija24/kasu/226072.php?r Loe juhtkirja: http://www.postimees.ee/311006/esileht/arvamus/226073.php

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus