iconJuurdepääsetavus
Koolituse salvestus - Uued maksud tulekul – maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Soovin ligipääsu

Milline on Eesti visiitkaart?

Milline on Eesti visiitkaart?

Kopeeri viide

Ekspeaminister Mart Laar arutleb Äripäevas tulumaksu teemadel.

Mis on maailma poolt vaadates selleks Eesti visiitkaardiks, mille läbi oleme suutnud end taasiseseisvumise järel meeldejäävaks teha? Äsja Tallinnas käinud USA president Georg Bush tõi välja kolm tegu: ühetaoline tulumaks, e-valitsus ning Eesti abi "uutele demokraatiatele", nagu Ukraina ja Gruusia. Bushi esinemist kuulanud KERA-laste (Kekserakond ja Rahvaliit - toim) näod venisid seda kuuldes nii pikaks, et tundus nagu oleks neile veini asemel klaasi äädikat kallatud. On nad ju läbi aegade sõdinud nii ühetaolise tulumaksu kui e-demokraatia vastu ning oma koalitsioonileppes lubanud "progresseeruva tulumaksu" näol õnne Eesti rahva õuele tuua.

Paraku on viimasel ajal keskerakondlaste poolt korduvalt väljendatud lootused ühetaolise tulumaksu lõpust ennatlikud. Ühetaoline tulumaks on lihtne, läbipaistev ja efektiivne. Ta toetab kiiremat majanduskasvu ning aitab madalal hoida tööpuudust. Samas regioonis ja tingimustes asuvaid riike võrreldes on lihtne näha, et ühetaolisele tulumaksule üle läinud riikides on majanduskasv kiirem kui progresseeruva süsteemi juurde jäänud maades.

Tihti on väidetud, nagu vähendaks ühetaoline tulumaks laekumisi eelarvesse. Tegelikult on pilt vastupidine. Juba esimesel maksureformi aastal kogutakse madalamate maksumääradega kokku sama kogus raha kui suurema määraga. Järgnevatel aastatel hakkavad maksulaekumised tänu kiiremale majanduskasvule ning maksude kogumise tõhustumisele aga kiirelt kasvama, vähendades eelarve puudujääki või kaotades selle sootuks.

Paika ei pea ka kinnitus, nagu suurendaks ühetaoline tulumaks ühiskonnas ebavõrdsust. Tegelikult on sotsiaalset ebavõrdsust iseloomustav GINI-koefitsent ühetaolisele tulumaksule ülemineku järel pigem langenud. See kõik on põhjuseks, miks isegi ühetaolise tulumaksu vastu sõdides võimule pürgivad poliitikud sinna jõudes ühetaolise tulumaksu kaotamist tõsiselt ei ürita. Pole ju mõtet tappa kana, kes muneb kuldmune.

Tüüpiliseks näiteks on siin Edgar Savisaar, kes valimistel on teinud progresseeruvast tulumaksust endale valimisratsu, valimiste järel laseb asjadel aga endistviisi minna. Pean tunnistama, et sellise silmakirjalikkuse vastu pole mul midagi. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3420/arv_kolumn_uus_342001.html