Päevalehe Ärilehes kirjutab Mikk Salu, et kui võtta lahti Euroopa Keskpanga kodulehekülg ja uurida statistika osa alt rida unit labor cost (tööjõukulud – toim.), selgub tõde. See näitab, kuidas on riikide tööjõukulud viimase 15 aasta jooksul suurenenud. Selgub, et Saksamaa on olnud kõige stabiilsem ning Rootsi ja Soome mõõdukad. Leedu tõus on olnud juba kiire.
Eesti on liikunud päris püstloodis ja Läti meenutab tõelist raketti, mis ei taha tabeli raamidesse ära mahtudagi. Aga Läti on ka pankrotis...
Lihtne tõde. Eesti ei saa tõsta üksikisiku tulumaksu, sest kulud on võrreldes produktiivsusega juba niikuinii liiga suured. Kombineerituna sotsiaalmaksuga on Eesti tööjõu maksukoormus kõrge isegi Skandinaavia riikidega võrreldes.
Samal ajal ei saa makse enam ka lihtviisil alandada. See pole ideoloogiline, vaid puhtpraktiline küsimus. Eesti valijad soovivad riigilt teenuseid X koguses Y ega ole nõus nende teenuste kärpimisega.Üks lahendus võiks olla Eesti maksusüsteemi suurem diferentseerimine. Näiteks kehtestada rohkem maksusoodustusi lastega peredele.
Või madalamad maksud eksportijatele ja innovatsiooni investeerijatele. Ka madalam tulumaks enamiku töötajate jaoks. Pikemalt loe siit: http://www.arileht.ee/artikkel/458378