14.03.2006 Äripäeva arvamusrubriigis avaldatud juhtkirjas toetatakse Eesti tulumaksusüsteemi muutmist viisil, kus tütarettevõtja poolt emaettevõtjale makstavaid dividende ei maksustataks. Küll aga maksustataks füüsilistele isikutele jaotatav kasum.
Ettevõtjad nõuavad selgust, mis saab 2009. aastal ettevõtte tulumaksust - ajal, mil lõpeb Eesti üleminekuaeg Euroopa Liiduga lõimumisel ses valdkonnas. Küsimus on küll vastatav, aga vastus on paraku küsitav: poliitikutel hetkel midagi kaljukindlat ettevõtjatele pakkuda pole.
Äripäevale tundub kõige loogilisem peaminister Andrus Ansipi pakutu: tütarettevõttelt emaettevõttele minevalt dividendilt tulumaks kaob, muus osas ei muutu midagi. Lihtne, ja omamoodi elegantnegi. Eesti kaotaks niiviisi (esimesel aastal) hinnanguliselt 800 miljonit krooni ettevõtte tulumaksu. Eesti riik ei saaks enam sokutada oma kulpi sellesse supipotti, mis tõstetakse tütarfirmast dividendidena emafirmasse, asugu emafirma siis Eestis või väljaspool.
Kui teostuks Andrus Ansipi idee, siis väheneks ühtlasi siinsete ettevõtete maksukoormus, mis parandaks Eesti ettevõtluskliimat, tuues juurde uusi välisinvestoreid. Pealegi ei ole riigieelarve 61miljardilise mahu juures "kaotsiminev" ettevõtte tulumaksusumma just suur. Tulumaksu tuleks endiselt maksta ju nendelt dividendidelt, mis jaotatakse füüsilistele isikutele. Tulumaksu kaotamine tütar- ja emafirma vahelistelt dividendidelt taastaks põhimõtte, mis kehtis 2000.
aasta alguses, mil ettevõtte tulumaks n-ö kaotati. See põhimõte oli, et kasum läheb maksu alla alles siis, kui see ettevõtlusest väljub ja läheb füüsilisele isikule. Välisfirmade diskrimineerimise kaotamiseks taastus aga 2003. aastal dividendimaks ka siinsetele tütar- ja emafirmadele, millega õilis põhimõte murenes.
Samas on ka kohtlemise ühetaolisus on väärt põhimõte. Nüüd tuleb nimetatud ühetaolisus viia uuele tasandile - maks kaotada. Täpsemalt loe siit või paberväljaandest lk 22.