Uus ajakirjanumber vaatab lähemalt, millised vajakajäämised on haridusasutuste rahastamises.
EML juhatuse liige Martin Huberg analüüsib põhjalikumalt demagoogilisi võtteid, mida kasutatakse erakoolide rahastamise reguleerimisel. Kui aktsiisitõusude õigustamiseks rõhutati ühe olulisema teemana laste toetamist, siis erakoolide toetamise osas omistatakse otsustus teistele subjektidele ning rõhutatakse seejuures ebamõistlikult kulukaid soove. Ajakirjas on lugejateni toodud kokkuvõtte Riigikontrolli auditist, milles leitakse, et kuigi viimastel aastatel on olukord jõudsalt paranenud, on kasvava elanike arvuga omavalitsustes lasteaiakohti endiselt palju puudu. Omavalitsustes on probleeme ka töötajate arvule seatud normide täitmisega.
Vähendatud koormus on püsinud viimase majanduskriisi ajast ning olgugi, et kriis on ammu möödas, ei ole koormust taastatud. Majandusanalüütik Peeter Tammistu tutvustab lähemalt oma haridusliku rahvuskaardi ideed, mis tekkis nn Oki raporti põhjal Eesti ülikoolide ja teiste teadusasutuste võrgu ja tegevussuundade kohta. Raporti kasutamine on kahjuks määramatuks ajaks edasi lükatud, kuigi see on asjalikuks baasiks kõrghariduse ja laiemalt kogu ühiskonna arendamiseks. EML vaatab, mida on toonud kaasa 1000-euroste arvete deklareerimise kohustuse kehtimine juba aasta aega, samuti seda, millised arengud on toimunud riigikogulaste kuluhüvitiste osas.
Eesti Krüptoraha Liidu juhatuse liige ning advokaadibüroo GLIMSTEDT partner ja vandeadvokaat Priit Lätt annab ülevaate Euroopa Kohtu otsusest, milles kohus asus seisukohale, et virtuaalse valuuta bitcoin ühikute vahetamine traditsioonilise raha vastu ja vastupidi on käsitletav maksuvaba finantsteenusena. Kõnealune kohtulahend tõestab taas vajadust eelistada ebaselgetes olukordades grammatilise tõlgendamise asemel seaduse eesmärgi ja mõtte kindlakstegemist, kusjuures käibemaksu konkurentsialase neutraalsuse tagamiseks tuleb sarnaseid tehinguid kohelda ühtemoodi. Otsuse tulemusena muutis ka Eesti maksuhaldur oma senist käibemaksu puudutavat käsitlust. Maksukonsultant Ain Veide tutvustab Euroopa Kohtu eelotsust käibemaksuteemalises vaidluses, mille pooled olid Poola kohtutäitur ja Gdanski maksuamet.
Lahendist selgus, et direktiiv lubab probleemsete tehingute korral panna kas ostjale või kolmandale isikule (kohtutäitur) kohustuse pidada müügihinnalt käibemaks kinni ja kanda see müüja eest otse maksuhaldurile. Seda saaks teha ka Eestis, kui seaduseloojatel vaid tahtmist oleks. Toimetuse valikul avaldatud värskete artiklitega saab tutvuda EML kodulehel. Ülejäänud artiklid avaldatakse sealsamas aasta pärast ajakirja ilmumisest paberkandjal.