15.05.2006 Äripäeva ärikoolituse rubriigis kirjutab ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna, et tegevuse ja vara firmasse üleviimisel tuleb arvestada sellega, kuidas ja kui palju saab firmast aasta sees elamiseks raha välja võtta ning kuidas need võimalused oma elustiiliga kokku klapivad.
Siiani on FIE ettevõtlustulu maksustatud kõigist tululiikidest kõige rängemini. Nüüd on Riigikogus menetluses seadusemuudatus, mis viib ettevõtlustulu maksustamise põhimõtteliselt samadele alustele kui palgatulul. Seetõttu suureneb tunduvalt sama asja tehes puhtalt kätte jääava raha hulk. Läbi firma opereerides on aga võimalik kokkuvõttes ikkagi rohkem puhtalt teenida, sest dividendidelt tuleb maksta ainult tulumaksu.
Seaduslikult saab omanik firmast raha aasta sees elamiseks välja võtta ainult juhatamise tasuna. Sellelt tuleb aga nagu palgatulultki kohe tulumaks kinni pidada ja sellele sotsiaalmaks juurde maksta. See mõjutab peamiselt firmaomaniku esimest aastat, kui eelmise aasta eest pole veel võimalik dividende välja maksta. Fiiendusel pole aga ka praeguse maksukoormuse juures mitte ainult miinused, vaid ka üks äärmiselt tõsine pluss: kogu raha, mis parasjagu pangas ja taskus on, saab inimene kasutada kogu aeg vabalt ükskõik milleks, peaasi et maksud saab õigeks ajaks makstud.
Maksude tähtajad ja suurus on aga ette teada. See lubab vabamalt elada ning raha on kasutuses rohkem, kui arvutuste järgi aasta eest lõppkokkuvõttes puhtalt kätte jääb. Võib ka öelda, et sisuliselt lükkub maksukoormus (enam-vähem, mitte küll päris sajaprotsendiliselt) fiiendusega lõpetamise aastasse. Raha vaba kasutamise võimalus on suurem präänik, kui ma arvata oskasin.
Ka paarimiljonilise aastakäibega ettevõtjatel on olnud raske fiiendusest loobuda ja läbi firma tegutsema hakata, sest siis ei saa kogu sissetulnud raha enam nii vabalt kasutada. See, et firmast pärast aasta lõppu kokkuvõttes tunduvalt rohkem raha puhtalt kätte on jäänud, pole tingimata sama tugev argument. Täpsemalt loe: http://www.aripaev.ee/3221/rubr_artiklid_322107.html