iconJuurdepääsetavus
Tallinnas ja Tartus - Aastaaruanne 2024 ja maksud 2025 Registreeri / loe lähemalt

Eesti inimesed ja riigi raha

Eesti inimesed ja riigi raha

Kopeeri viide

Rahandusminister Ivari Padar kirjutab Postimehes järgmise aasta riigieelarve eelnõust.

Rahandusministeeriumi värske prognoosi kohaselt kasvab Eesti majandus tänavu 8,1 ja tuleval aastal 7,3 protsenti. Sel aastal kasvab keskmine brutopalk rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt üle 20 protsendi ning ka järgmise aasta enam kui 15-protsendiline kasv on muljetavaldav. Tõsi, Euroopa keskmisele ei lähene mitte ainult palgad, vaid ka hinnad, ning 2008. aastaks prognoositav üle seitsme protsendi ulatuv inflatsioon ei rõõmusta ei valitsust ega rahvast.

Inflatsiooniga seonduv toob mind selle olukorra juurest, kus me oleme, selle olukorra juurde, kuhu tahame jõuda. Endiselt on tõsi, et valuutakomitee süsteemi juures ongi eelarvepoliitika ainus hoob, millega riik saab majandust vähegi jõulisemalt suunata. Teist korda Eesti ajaloos planeerime riigieelarvet ülejäägiga ja kui 2007. aasta eelarves tõstsime kohe kõrvale 1,1 miljardit krooni, siis 2008.

aastal juba 2,7 miljardit. Mitmesugused reservid täienevad sel ja järgmisel aastal kokku ligi kümne miljardi krooni võrra. Valitsuse kõige mastaapsem samm selleks on Eesti ajaloo suurim pensionitõus – järgmisel aastal kasvab keskmine pension 22 protsenti, jõudes 4580 kroonini. Aastaks 2011 on keskmine pension kaks korda suurem kui praegu.

Lisaks tõuseb tulumaksuvaba määr, laieneb tulumaksusoodustus lastega peredele ja väheneb tulumaksuprotsent. Eelarve lubab ka õpetajate palga alammäära 20-protsendilist tõusu ja bakalaureuste ning magistrite koolitustellimuse 30-protsendilist kasvu. Tudengid saavad rõõmustada suuremate õppetoetuste üle. Parem haridus ning teadus- ja arendustegevus on ainus tee väärika elu juurde ka tulevikus, mil meie tööealine elanikkond paratamatult väheneb ja Eesti pole enam odava tööjõu maa.

Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/200907/esileht/arvamus/284095.php