Kai Kalamees kirjutab Postimehes, et peagi pensioniindeksit reformiv Riigikogu paneb pensionide kasvu senisest märksa enam sõltuvusse palkade kasvust ja võimendab 1. aprilli pensionitõusu, mil keskmine vanaduspension kerkib 4581 kroonini.
Ühtlasi tähistavad pensioniseaduse muudatused aprillis alustanud Riigikogu senist kõige revolutsioonilisemat ning ka kaugemasse tulevikku vaatavat sammu, puudutades otseselt sadu tuhandeid juba pensionipõlve pidavaid või sinna lähiajal jõudvaid inimesi. Põhjalikult ringi tehtava indeksi mõjul võivad 44-aastase tööstaažiga pensionärid ette arvestada oma sissetuleku 22-protsendilise suurenemisega – 800 lisakrooni on neile valusal hinnatõusu ajal nii vajalik tugi. Järgmisest aastast sõltub pensioniindeksi arvutamisel palkadest, täpsemalt sotsiaalmaksu laekumise aastasest kasvust 80 protsenti ja tarbijahinnaindeksi aastasest kasvust 20 protsenti.
Pikalt kehtinud kord arvestas mõlemat võrdselt – nii sotsiaalmaksu kui ka inflatsiooni kasvu osa moodustasid varem indeksist 50 protsenti. Tõenäoliselt 14. novembril Riigikogus lõpphääletusele pandav seaduseelnõu tekitas oktoobris parlamendisaalis emotsioonide ja ilukõnede tulva. Reformierakonna fraktsiooni liikme Tatjana Muravjova sõnul on muudatused pensionäridele igati soodsad, kuna suure palgakasvu tõttu laekub sotsiaalmaksu märkimisväärselt enam kui kerkib inflatsioon.
«Ma arvan, et pensionärid jäävad võitjaks,» sõnas Muravjova. Järgmise aasta riigieelarvet kaitsnud sotsiaaldemokraadist rahandusminister Ivari Padar ütles, et tegemist on Eesti ajaloo ühe suurima pensionitõusuga. Eelarvest kulub tema sõnul umbkaudu viiendik pensionide maksmiseks. «Selle otsuse rahalised mastaabid on tohutud, ühiskondlik tähendus aga mõõtmatult suurem.
Aastaks 2011 on keskmine pension kaks korda suurem kui täna,» rääkis Padar. Isamaa ja Res Publica Liidu nimel esinenud Ott Lumi väitel lõpevad nüüd ära tavapärased erakorralised ja mõneti populistlikud pensionitõusud. «Viime ellu oma valimislubaduse anda eakatele majanduskasvust laekuv suurem osa tagasi pensionide näol,» sõnas Lumi. Sotsiaaldemokraadist sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof kirjutas oma erakonnalehes, et tänavune korraline indekseerimine kergitas kevadel keskmist pensioni vaid 12 protsenti.
Uutmoodi indekseerimine tagab tema kinnitusel, et eakate ostujõud kasvab hinnatõusust kiiremini. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/051107/esileht/siseuudised/293519.php