Ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna kirjutab Äripäevas, et 2004. aastat kehtima hakanud käibemaksuseadus näeb FIEdele ette võimaluse pidada käibemaksuarvestust kassapõhiselt. Seaduse sõnastus jätab aga mõned tekkivad küsimused ühese vastuseta.
FIEde käibemaksuarvestuse erikorra paragrahv olla seadusse kirjutatud selleks, et siis oleks FIEdel võimalik kogu oma arvepidamine ära ajada ühtmoodi - kassapõhiselt. Lihtsam mõelda, lihtsam teha.
Käibemaksuseadus seda raamatupidamislikku sõna küll ei kasuta, vaid ütleb, et FIE võib käibe tekkimise aluseks võtta kauba või teenuses eest tasumise. Käibemaksuseadus ütleb, et kui ettevõtja maksustatav käive ületab kalendriaasta algusest arvates 250 000 krooni, tekib tal nimetatud suuruses käibe tekkimise päevast kohustus end maksukohustuslasena registreerida. Käibemaksuseadus ei täpsusta, kuidas "nimetatud suuruses käivet" seletada tehingute kontekstis. Kuna kohustuslasena registreerimise juures räägitakse päevast, ei saa seadusest vastust küsimusele: kas seda viimast mitte-käibemaksukohustuslasena tehtud tehingut juba maksustatakse käibemaksuga või ei?
Sellises sõnastuses mõtlevad asjale Maksu- ja Tolliamet ning Rahandusministeerium, ja nemad tahavad kangesti maksustada. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3481/arv_kolumn_348101.html Loe ka siit Maksu- ja Tolliameti artiklit.