Uus ajakirjanumber jätkab probleemi käsitlemist, mis on raamatupidajatele viimasel ajal kõige rohkem peavalu valmistanud. EVEA ning EML kogusid 1901 toetusallkirja ja andsid Riigikogule üle pöördumise tühistada 1000-euroste tehingute deklareerimise kohustus.
Nüüdseks oleme saanud ka teada esimese kuu statistika ning kogunud oma liikmetelt muljed ja arvamusi asja kohta. Toome sellegi materjali lugejani. Maksumaksjate liidul on ka rõõmus uudis maksundusalaste uurimistööde konkursiga seoses.
Möödunud aastal teatasime, et tookordne võistlus jääb viimaseks, sest alates 2015. aastast kehtiva tulumaksuseaduse muudatuse kohaselt ei ole edaspidi enam võimalik maksta tulumaksuvaba stipendiumi teaduse, kultuuri või spordi valdkonnas saavutatud tulemuse tunnustamiseks. Pärast kirjavahetust õiguskantsleriga saime aga hea idee, mis võimaldab konkursil tulevikus jätkuda. Milles see täpsemalt seisneb, saab juba lugeda ajakirjast.
Advokaadibüroo RASK advokaat Villy Lopman tutvustab kohtulugu, mis puudutab kinkelepingut. Riigikohtus selgus, et tegu polnudki päris õige kinkelepinguga, sest kingisaaja sai ka kohustuse maksta kinkija võlad, mille tagatiseks olid kingitud kinnistud hüpoteegiga koormatud. Riigikogus selgitab, et sellist tehingut tuleb maksustada nagu müüki — „kinkijal“ tekib tulumaksukohustus ja „kingisaajal“ soetusmaksumus. Advokaadibüroo Lentsius & CASUS vandeadvokaat ja partner Kaspar Lind kirjeldab kohtulugu, mis puudutab ultima ratio põhimõtet seoses maksuhalduri tegevusega.
Autor nendib, et tegemist on mõnevõrra tüüpilise olukorraga Eesti õiguskorras, kus trahvimine on muutunud eesmärgiks omaette ning tihtipeale unustatakse ära, et väärteomenetlus on ikkagi süüteomenetlus ning selle tagajärg on karistus, mis peaks olema viimaseks võimaluseks ühiskonnas mingite suhete reguleerimisel. Tartu Ülikooli õigusteaduskonna magistrant Kristo Adosson annab ülevaate maksuväärtegude aegumise süsteemist. Lugeja saab tutvuda ka 2014. aasta maksundusalaste uurimistööde konkursil auhinnalisele kohale tulnud tööga, mille autoriks on Gea Raissar, kes analüüsis kohtupraktikas juhatuse liikme vastutust maksuõiguses.
Seekord on ajakirjas ka väike viktoriin, milles meenutame vanu häid aegu, mil ka Eestis maksustati juriidiliste isikute iga-aastast kasumit. Mitmeid viimase aja arvamusi ja ettepanekuid lugedes jääb mulje, et inimesed on ära unustanud, kuidas see maks tookord Eestis praktikas toimis. Pakumegi hea võimalusi oma mälu värskendada. Jaanuari ajakirja vahel on ka 2015.
aasta maksukalender, mis on sel aastal uue vormi ja sisuga ning pakub loodetavasti maksumaksjatele uusi huvitavaid teadmisi Eesti maksusüsteemist. Toimetuse valikul avaldatud värskete artiklitega saab tutvuda EML kodulehel. Ülejäänud artiklid avaldatakse sealsamas aasta pärast ajakirja ilmumisest paberkandjal.