iconJuurdepääsetavus
14.11 Tallinnas - Uued maksud tulekul: maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Registreerima

Märtsi MaksuMaksjas bürokraatia vähendamine ja konkurentsivõime parandamine

Märtsi MaksuMaksjas bürokraatia vähendamine ja konkurentsivõime parandamine

Kopeeri viide
Rubriik: EML

Seekordne ajakiri annab ülevaate maksustamist puudutavatest ettepanekutest, mis laekusid nullbürokraatia projekti raames. Enim ettepanekuid tehti ettevõtjate aruandluskohustuse ja dubleerivate tegevuste vähendamiseks ning jäävad Rahandusministeeriumi valitsemisalasse.

Justiitsminister kutsus 2015. aasta sügisel kokku ettevõtjatest ning neid koondavatest organisatsioonidest ja ühendustest koosneva juhtrühma, et selgitada välja ettevõtlust takistavad ja kõige enam muutmist vajavad valdkonnad või teha ettepanekud riigi tegevusteks, millega saaks soodustada ettevõtlust ja elavdada majanduselu. EML juhatuse liige Lasse Lehis tutvustab ja kommenteerib osalejatelt kõige enam toetust saanud ettepanekuid.

Lisatud on ka nimekiri 64-st enam toetust kogunud ettepanekust kõigis valdkondades. MaksuMaksja on varasemalt kirjutanud Rahandusministeeriumi plaanidest muuta maksukorralduse seadust „efektiivsemaks“. Möödunud suvel tõime lugejateni nii ajakirjanduses kui ettevõtlusorganisatsioonide kirjades toodud kriitika. Nüüd on vahepeal juba unustusse jäänud eelnõu uuesti ellu ärganud ja saadetud Justiitsministeeriumile kooskõlastamisele.

On ka miskit muutunud? Välja on jäetud „ennetava kontrolli“ osa, aga muu on enam-vähem sama. Seega tuletab ka EML taas meelde oma toonaseid ettepanekuid. Kinnisasjade rentimisel ja üürimisel on levinud, et lisaks üürile või rendile tasuvad üürnikud eraldi kommunaalteenuste või muude halduskulude eest. Seoses sellega seisavad üürileandjad tihti küsimuse ees, kas kõrvalkulud võib üüriarvele lisada või tuleb need üürnikule edasi müüa eraldi teenustena.

Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht ning Sisekaitseakadeemia Finantskolledži maksunduse ja tolli õppetooli juhataja Tõnis Elling käsitleb seda probleemi Euroopa Kohtu praktika valguses. Samuti tutvustab Tõnis Elling hiljutist Riigikohtu otsust seoses eluruumi mõistega käibemaksuga maksustamise seisukohast. Kui Rahandusministeeriumi ja MTA arusaam on, et eluruumiks projekteeritud ruumi kasutada andmine äriliseks tegevuseks tuleb lugeda maksuvabaks käibeks, siis Riigikohus ütles selgelt välja, et maksustamisel tuleb lähtuda tehingu tegelikust majanduslikust sisust, mitte aga ehitise registrijärgsest kandest. Toimetuse valikul avaldatud värskete artiklitega saab tutvuda EML kodulehel. Ülejäänud artiklid avaldatakse sealsamas aasta pärast ajakirja ilmumisest paberkandjal.