Alates juulist rakendunud töötamise registreerimise kohustuse ning maksu- ja tolliameti vaatluste tulemusel on nelja kuuga ametlikku sissetulekut saanud inimeste arv suurenenud ligi 9000 võrra. Mõju maksulaekumisele on hinnanguliselt 5,1 miljonit eurot.
Maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja asetäitja Kaido Lemendiku sõnul näitavad kohapealsed vaatlused, et lisandunud töötajatele makstakse ametlikult miinimumilähedast palka. „Kui töötamise registreerimise vaatluste esimene eesmärk on veenduda registreeringu olemasolus, siis üha enam hakkame pöörama tähelepanu sellele, kas deklareeritav töötasu vastab tegelikkusele,“ rääkis Lemendik.Novembri eelviimase nädala seisuga on vaatlustel tehtud päringuid üle 13 000 töötaja kohta, kellest pea 1300 olid registreerimata. Kõige rohkem registreerimata isikuid tuvastati ehituse (407 töötajat), toidu ja joogi serveerimise (141 töötajat) ning jaekaubanduse (138 töötajat) tegevusalaga ettevõtetes.
Registreerimata töötajate palgaväljamakse oli oktoobris 350 eurot.„Senised vaatlused on olnud laiapõhjalised ning oleme kontrollinud paljusid erinevaid tegevusvaldkondi. Tööandjad on valdavalt suhtunud vaatlustesse mõistvalt ning aidanud maksuhaldurit viia kontroll läbi sujuvalt ilma töötajate tegemisi oluliselt häirimata,“ selgitas Lemendik.„Kui töötamised on korrektselt registreeritud , siis võtab kontroll aega umbes minuti ühe inimese kohta. Kui tööandja on vajalikud toimingud jätnud tegemata, siis võtab selgituste kogumine muidugi rohkem aega. Aga ka kõige suuremate ehitusobjektide puhul, kus on korraga pea 200 töötajat, on kõikide töötamiste kontrollimiseks kulunud vaid paar tundi,“ märkis Lemendik.24.
novembri seisuga on töötamise registris registreeritud 578 402 isiku kehtiv töötamine 69 822 erineva tööandja poolt. Nendest 525 754 isikut on registreeritud töölepinguga 59 500 tööandja poolt.Töötamise registris sisalduvad andmed on aluseks töötamisega kaasnevate sotsiaalsete tagatiste nagu ravikindlustus, pension, töötuskindlustushüvitis jne tuvastamisel eriseadusega ettenähtud juhtudel ning töötamisega seotud kohustuste täitmise kontrollimisel. Registrit kasutavad maksu- ja tolliamet, töötukassa, sotsiaalkindlustusamet, tööinspektsioon ning haigekassa.MTA pressiteade: http://www.emta.ee/index.php?id=36247&tpl=1026