iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Tõnis Paltsi pöördumine presidendi poole 1000 € arvete teemal

Tõnis Paltsi pöördumine presidendi poole 1000 € arvete teemal

Rubriik: Muud

Lugupeetud Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves Mul on Teile masendav uudis – Teid tahetakse petta.

Te jätsite väljakuulutamata käibemaksu seaduse muutmise seaduseeelnõu 493SE, kuna see oli ebaproportsionaalne. Nüüd on küll muudetud pisiasju, aga asjatundjate arvates ei ole mitteüks raas vähemaks jäänud peamine – ebaproportsionaalsus. Nimelt väidavad kõik ettevõtlusorganisatsioonid, et selle seaduse rakendumisest tulenev otsene koormus valitsussektorile ja erasektorile kokku on suurem kui loodetav saadav tulu parema maksulaekumise näol. Seaduse esitajad loodavad nn maksuaugu vähenemist suurusjärgus 30 miljonit eurot.

Ettevõtlusorganisatsioonid kaebavad, et täiendav koormus võib ulatuda pessimistlikel hinnangutel 80 miljoni euroni aastas, optimistlikel hinnangutel aga „vaid“ 30 miljonini. Raamatupidamuslikult tähendab see, et kulud ületavad oluliselt tulusid. Ja on veel üks nüanss. Selle mõttetu töö käigus luuakse uus superandmebaas.

Nad ju võivad rääkida, et see on hästi kaitstud. Aga küsimus ei ole ju kaitstuses, küsimus on ohus demokraatliku isikuvabadusi kõrgelt hindava riigi väärtushinnangutele. Ebaproportsionaalne on ka optimism meie andmebaaside kindluse ja kõikide neid käsitlevate inimeste lojaalsuse suhtes. Snowden muukis lahti FBI, Aivar Sõerdi lasin ma 2003.

aastal seepärast lahti, et tema alluvad süstemaatiliselt lekitasid andmeid ja sorisid maksuameti andmebaasides. Muide Euroopa Liidu Kohus tegi 08.04.2014 otsuse C-293/12; C594/12, millega tunnistas andmete säilitamist käsitleva direktiivi kehtetuks. Kohtu hinnangul riivab see direktiiv intensiivselt põhiõigusi eraelu austamisele ja isikuandmete kaitsele ning see riive pole vältimatult vajalik. SE 493 kontekstis on asjakohane kohtu järeldus, et kui eelnimetatud direktiiv on vastuolus EL põhiõiguste hartaga, kuna direktiiv nõuab igaühe kohta andmete säilitamist, hoolimata sellest, kas inimene on potentsiaalselt kurjategija või mitte, ehk kõigi EL elanike lausjälitamine ei ole kohtu arvates kuritegevusega võitlemiseks vajalik, siis võib olla ka selles kontekstis kõikide ausate ettevõtjate tehingute kohta andmete kogumine selleks, et lokaliseerida väike osa kurikaelasid mitteproportsionaalne.

Lugupeetud president, mida siis valitsus tahab kokkuvõttes teha? Spetsialistide väitel nad panevad Eesti ettevõtjad tegema tööd, mille tulemusel tekib ühiskonna bilanssi ainult ohtlik üliandmebaas. Lugupeetud president, ma saan Teid ka natukene lohutada. Võib olla selle seaduseelnõu idee ei olegi nii halb, võib olla ettevõtjad eksivad, võib olla on nad tõesti enamuses sulid, nagu sisuliselt väljendab end rahandusministri isikus Reformierakond, võib olla nad ise on nii rumalad ja ei saa aru, millise õnn tahetakse nende õuele tuua parema konkurentsikeskkonna näol.

Aga probleem on selles, et vaatamata Teie soovitusele rahandusminister ei vaevunud tegema korralikku mõjuanalüüsi. See ei oleks nii keeruline olnud. Oleks tulnud jagada ettevõtted mingite peamiste tunnuste järgi näiteks kümneks grupiks ja teha nende seas igas grupis näiteks kümnes ettevõttes põhjalik uuring, saamaks teada, milline koormus reaalselt tekib. Lugupeetud president, nii lihtne see ongi!

Korraliku analüüsi mitte tegemine näitab lihtsalt rahandusministri arrogantsust ja ülbust Teie, meie kõigi, eriti aga ettevõtjate suhtes. Lugupeetud president, täna hakkasime menetlema autodega seotud maksuseadusi. Nende seaduste mõjuks on täiendav maksukoormus ettevõtjatele 47 miljonit eurot aastas. Jah, Te kuulete õigesti, Reformierakond tahab lihtsalt üleöö koormata ettevõtlust täiendavalt just sellise summaga.

Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide koalitsiooni kahju Eesti ettevõtlusele on täiendavalt ligi 100 miljonit eurot aastas. Kompensatsiooniks pakuvad nad ettevõtjate päeva sisseseadmist. Teate härra president, isegi nõukogude ajal nägid kalurid angerjat ka väljaspool kaluritepäeva, ajutise valitsuse saab olema ettevõtjate päev vist ainus päev, kus reformikad ettevõtjaid ei kiusa. Lugupeetud president, ärge palun laske kelmidel endast üle sõita, olge ikka ise ka mees.

Mitte millekski muuks kui kelmuseks seda nimetada ei saa, kui 4 leheküljeline seletuskiri asendati 80 leheküljelisega selleks, et ära peita, et tegelik töö on endiselt tegemata. Lugupeetud president, palun lase Jürgen Ligil kodutöö korralikult ära teha. Mitte midagi ei juhtu, kui nii suur asi vähemalt seniks edasi lükata, kui me saame öelda, et tulud ületavad kulud. Muide rahalised tulud peaks ületama kogu koormuse kordades, et oleks õigustatud ka kaudne kahju – superandmebaasi loomine.

See on, et me saaksime olla veendunud, et me ei lähe vastuollu põhiseaduse mõttega. Halvimal juhul jääb laekumata riigieelarvesse 30 miljonit eurot. See on sisuliselt väiksem kui riigieelarve koostamise viga. Muide spetsialistide arvates on ka see summa ülepaisutatud.

Parimal juhul aga hoiame ära ettevõtluse kaela kümneteks aastateks riputatava pommi. Samuti ka maamiini isikuvabadustele – superandmebaasi loomise. Lõpetuseks pöördun ma kõigi Eesti ettevõtjate poole. Täna on Eestis vaid üks erakond, kes ajab ettevõtjate jaoks Eesti asja, see erakond on IRL.

Aitäh, et Te meid toetate. Kui reformierakondlased räägivad, et IRL on olnud selle seaduseelnõu poolt kui see vastuvõeti, on ehtne näide sellest, kuidas on võimalik demagoogiaga valet peita. IRLi fraktsiooni absoluutne enamus on olnud selle eelnõu vastu seni, kuni ei tõestata veenvalt, et see on proportsionaalne. Fraktsioon oli nõus detsembris poolt hääletama seepärast, et koalitsioon ei laguneks, et sotsid ei tuleks võimule ja seda tingimusel, et seadus avatakse uuesti jaanuaris seniks, kuni on tehtud korralik mõjuanalüüs.Vt: http://www.palts.ee/poordumine-ev-presidendi-poole/Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus