Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

SUUR INTERVJUU Lasse Lehis: Inimene hoiab kokku sealt, kust saab. Automaks paneb inimesi paljust loobuma

SUUR INTERVJUU Lasse Lehis: Inimene hoiab kokku sealt, kust saab. Automaks paneb inimesi paljust loobuma

Rubriik: EML

“Selge on see, et inimestelt võetakse rohkem raha ära ja nende elujärg sellest kannatab,” lausub õigus- ja majandusteadlane Lasse Lehis, kelle sõnul on kauaaegne maksurahu asendunud tänaseks n-ö maksusõjaga. Lehis meenutab, et paljud riigid toetasid oma ettevõtjaid energiakriisis, Eesti mitte. “Tulemused on näha – paljud eksportivad ettevõtted on suletud, töötajad koondatud, välismaised konkurendid võtsid turu üle. Sellest tekkiski maksulaekumiste “ootamatu” vähenemine, mis ajendas praegust valitsust makse tõstma.”

Maksumaksjate liidu  juhatuse liikme Lehise meelest kahjustavad tulevased suured maksutõusud nii inimesi kui ka majandust. Kontrast enne valimisi lubatu ja pärast valimisi tehtu vahel pole kunagi varem nii suur olnud, lausub ta. 

Alustame hetke kõige kuumemast teemast, automaksust – kas see plaanitav maks vähendaks autostumist või hakkab see hoopis vähendama inimeste liikumisvõimalusi?

Inimene hoiab kokku sealt, kus saab. Kui autoga seotud kulud kasvavad, siis ei pea sugugi auto pealt kokku hoidma, võib ju jätta hoopis kinos käimata või mõne raamatu ostmata. Kindlasti mõjutab automaks kasutatud autode hindu ning selle kaudu inimeste valikuid järgmise auto soetamisel. Mõni auto vahetatakse teistsuguse vastu välja kavandatust varem või hiljem, muudetakse margieelistusi, asendatakse ostmine liisinguga või vastupidi. Turgu mõjutab see kindlasti.

Omaaegne rahandusminister Jürgen Ligi ütles oma ametiajal  “Aktuaalsele kaamerale”, et meil on juba küllalt kõrge kütuseaktsiis ja pole vaja küll autoomanikke rohkem pigistada – see olevat ta sõnade järgi  ka regionaalselt valus, sest paljudes piirkondades on auto ainus võimalus liikuda. Nüüd aga automaks sobib Reformierakonnale. Kuidas seisukohtade kardinaalset muutust kommenteerite?

Hiljuti selgus ka ühest küsitlusest, et Reformierakonna valijad toetavad automaksu. Ju nad on oma erakonnaga solidaarsed ja nõus kannatama selle nimel, et nendele armsad poliitikud on jälle võimul. Kuna vahepeal oli viieaastane periood, kui Reformierakond oli võimult tõrjutud, siis on ju väga lihtne seletada, kuidas amatööridel õnnestus kogu Eesti rahandus selle ajaga kihva keerata ja milliseid kangelaslikke ponnistusi peavad profid nüüd tegema, et asi taas järje peale saada. Seda nad siiralt usuvad. Ma usun, et pärast väikest mõttepausi hakkaksid Reformierakonna valijad toetama ka astmelist tulumaksu ja juriidiliste isikute kasumite maksustamist, kui see tuleb nende arvates kasuks Reformierakonna võimul püsimisele.

Loe lähemalt:
https://pealinn.ee/2023/09/04/lasse-lehis-inimene-hoiab-kokku-sealt-kust-saab-automaks-paneb-inimesi-paljust-loobuma/