Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Riik kaalub muutusi kolmandas sambas

Riik kaalub muutusi kolmandas sambas

Rubriik: Äripäev

Katre Pilvinski ja Romet Kreek kirjutavad Äripäevas, et Rahandusministeeriumis ringlevad kolmanda pensionisamba tingimuste muutmise ideed, muu hulgas kaalutakse nii maksumuudatusi kui ka varianti, et pensionisamba klient ei saa oma investeeringut välja võtta enne pensioniikka jõudmist.

SEB Elu- ja Pensionikindlustuse juht Indrek Holst ütles, et riik on juba pikemat aega haudunud kolmanda samba tingimuste muutmist. "Nendel teemadel on rahandusministeeriumi algatusel mõnel koosolekul räägitud," kinnitas ta. "Üks ettepanek on, et iga 55 eluaastalt tõsta. See iseenesest pole nii suur probleem, aga kui nad teevad sinna kitsenduse, et lepingut ei saa enne 63.

eluaastat katkestada, siis see on väga oluline kitsendus," märkis Holst. Pensionisüsteemi üks väljatöötajaid, endine sotsiaalminister Eiki Nestor rääkis, et tema pole väidetavalt riigi poolt tulnud ideest - kolmanda samba klient ei peaks saama oma investeeringust osalisi väljamakseid ega ka katkestada lepingut enne 63. eluaastat - midagi kuulnud. Poliitilisel tasandil pole seda mõtet arutatud, muidu ma teaks seda, tegu on tõenäoliselt riigiametnike kuulujutuga, ütles Nestor.

Poliitik arvas, et kõmu kolmanda samba muutmisest on seotud soodustingimustega välja teenitud aastate pensionireformiga. "Praegu need inimesed lähevad varem pensionile sisuliselt esimese samba kuludest. Kuigi nende tööandja maksab sinna samasuguse raha nagu nendel, kel see õigus on. Nende pealt makstakse pensionikindlustusse samamoodi 20%," rääkis riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni juht Nestor.

"Soodustingimustega väljateenitud aastate pensionireform eeldab seda, et see asendatakse kolmanda sambaga ja siis tõesti tööandjad hakkavad maksma kolmandasse sambasse ja see peaks olema sissemakse, mida ei maksustataks erisoodustusmaksuga. See idee on mulle küll tuttav," ütles Nestor. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/4280/uud_uudidx_428007.htmlLoe samast ka: Aivar Hundimägi. Igor Rõtov.

„Kas peatada maksed pensioni teise sambasse?“: http://www.aripaev.ee/4280/arv_kolumn_428001.html Loe samal teemal ka Postimehest: Pensioni kolmas sammas teeb lähikuudel läbi uuenduskuuri.