iconJuurdepääsetavus
Maksud 2024 koolituse salvestus - Maksumuudatused aastatel 2024-2027 Soovin tellida

MTA: käibedeklaratsiooni lisa on toonud pettused täpsemini ja kiiremini kätte

MTA: käibedeklaratsiooni lisa on toonud pettused täpsemini ja kiiremini kätte

Rubriik: MTA

Käibedeklaratsiooni lisa andmete esitamise tulemusel on maksu- ja tolliamet (MTA) tuvastanud, et novembris ja detsembris vähendati käibemaksu tasumise kohustust ebaseaduslikult vähemalt 21 miljoni euro ulatuses.

MTA peadirektori asetäitja Egon Veermäe rääkis, et just korrektselt käituvate ettevõtjate esitatud andmed on aidanud tuvastada kontrolliobjekte kiiremini ning selle tulemusel on menetlusse võetud juba ligi 400 juhtumit. „Lisaks mahukatele pettustele näeme palju väiksemaid käibemaksu tasumise kohustuste ebaseaduslikke vähendamisi. Kuna nende hulk on suurem, siis ka mõju käibemaksuaugule oluline,“ ütles Veermäe.„Kõige selgemini on süsteemi käivitamise alguses välja tulnud olukorrad, kus inertsist püütakse oma käibemaksu tasumise kohustust vähendada võltsitud või fiktiivsete arvetega. Varem jõudsime selliste arveteni nädalate ja kuudega, aga uue süsteemiga on võimalik juba loetud tundidega deklaratsiooni esitajaga ühendust võtta.

Kui oleme ostuarveid esitanud isikult täiendavat infot palunud, siis teatatakse aga soovist oma deklaratsiooni tagantjärgi muuta,“ märkis Veermäe.Veermäe sõnul kasvas jaanuaris esitatud deklaratsioonide alusel käibemaksu tasumise kohustus enam kui 10 protsenti, vaatamata sellele, et ettevõtete Eesti-sisene müük ei ole võrreldes aastatagusega kasvanud. "Käibemaksu tasumise kohustuse kasv tuleb eelkõige deklareeritud kulutuste märkimisväärsest vähenemisest, mis annab alust eeldada fiktiivsete arvete osakaalu jätkuvat vähenemist ettevõtete kuludes," lisas Veermäe. Kui novembris suurenes müük 2,8 protsenti ja soetus vähenes 1,7 protsenti, siis käibemaksu tasumise kohustus suurenes selle taustal tervelt 18,4 protsenti. Detsembris kasvas käibemaksu tasumise kohustus 10,2 protsenti, kuid müük kahanes 0,1 protsenti ja soetus koguni 3,9 protsenti.

Fiktiivse soetuse vähenemine tagab riigile parema maksulaekumise ja annab korrektsetele ettevõtjatele turul rohkem ruumi.Jaanuaris esitasid käibemaksukohustuslased müügi tehinguinfo andmeid 177 232 tehingupartneri paari kohta 2,18 miljardi euro ulatuses, müüja ja ostja vahel klappisid sendi täpsusega 43 protsenti kõikidest tehingutest. Detsembrikuu käibedeklaratsiooni esitasid 75 200 maksukohustuslast, kellest 42 500 esitas ka KMD INF-i. Nii müügi- kui ostuarvete vormid olid täidetud kokku 22 000 isikul. Jaanuaris esitatud käibedeklaratsioonil deklareeritud käibemaksu tasumise kohustus oli 151,2 miljonit eurot, mis on 14 miljonit ehk 10,2 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal ajalNäited käibedeklaratsioonide kontrollist:

  • Maksumaksja deklareeris käibedeklaratsiooni lisal arve, mida hankija ei olnud oma ostuarvete vormil kajastanud.

    Täiendav päring selgitas välja, et maksumaksja oli väljastatud arvega juba varem käibemaksust maha arvanud 1500 eurot ning püüdis seda uuesti teha.
  • Ostja näitas eriehitustööde soetust 20 500 euro eest aga vastaspool müüki ei deklareerinud. Müüja ei kinnitanud müüki ega arve väljastamist, mille põhjal on alust arvata, et tegemist on võltsitud arvega. Kui maksuhaldur võttis ostjaga ühendust, siis esitati soov deklaratsiooni parandada. KMD INF-i abil lahendab maksuhaldur antud juhtumi loetud päevadega, kui varem oli risk sellist juhtumi mitte märgata või oleks tuvastamiseks kulunud nädalaid.
  • Ilma maksumaksjate poole pöördumata tuvastas maksuhaldur kinnisvaratehingute ahela koos tehingute summaga.

    Käibedeklaratsiooni lisa abil saime tehinguteahel jälile minutitega, kui varem oleksime sõltunud sellest, kui kiiresti saame lepingud kätte. Võimalik käibemaksukahju oli 6400 eurot.

MTA pressiteade: http://www.emta.ee/index.php?id=36516&tpl=1026

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus