iconJuurdepääsetavus
Maksud 2024 koolituse salvestus - Maksumuudatused aastatel 2024-2027 Soovin tellida

Märtsi MaksuMaksjas autode maksustamisest

Märtsi MaksuMaksjas autode maksustamisest

Rubriik: EML

Märtsis on küll põhjust pikemalt kirjutada autode maksustamisest, kuna erisuguste nimede all kehtestatakse autodele mitu uut maksu ja muudetakse olemasolevaid. Igaühele midagi: veoautodele tuleb maanteede kasutustasu, sõiduautodele registreerimismaks, tööandja ametiautodele „kilovatimaks“ sõidupäeviku asemel.

EML juhatuse liige Martin Huberg analüüsib lähemalt Rahandusministeeriumi hüüdlause „Ettevõtete autode erakasutuse maksustamine muutub lihtsamaks“ taga peituvat autode maksustamise loogikat. On näha, et riik on ülemäära ahneks läinud ning võib ennustada, et varsti sõidavad Eestis kõik kaubikutega või millega iganes, ja riik näeb erisoodustusi sama palju kui see neid väärib. Samuti meenutab Martin Huberg ettevõtjate veel üht narrimise viisi, seda aga eelpensioniga seoses.

Nimelt arvas Sotsiaalkindlustusamet ühel hetkel, et juhatuse liikmed on ettevõtjad ja neil pole õigust eelpensioni saada. Hiljem muutis amet meelt ja isegi „vabandas“, kuid mõttetut jooksutamist ja kulutusi see ei heasta. EML jurist Hiie Marrandi kirjutab, millistel juhtudel võib ühisrahastusplatvormide (nt Hooandja) kasutamine tuua kaasa kohustuse tasuda käibemaksu. Vandeadvokaat Kaspar Lind vaatleb kohtupraktikat maksuotsuste osas.

Nimelt on hakatud vahet tegema maksuotsuse faktilisel alusel ja maksuotsuse andmise faktilisel alusel. Kui viimane puudutab igasugu faktilisi asjaolusid, millele maksuotsus tugineb, siis kitsam mõiste „maksuotsuse faktiline alus“ puudutab hoolsuskohustust puudutavates vaidlustes järeldust, kas ostja teadis või pidi teadma, et arvetel müüjana märgitud isik ei ole tegelik kauba müüja või teenuse osutaja. Probleem hoolsuskohustust puudutavates vaidlustes on aga see, et ei tooda välja konkreetseid asjaolusid, vaid viidatakse üldsõnaliselt, et maksuhaldur hindas tõendeid „nende kogumis ja vastastikuses seoses“. Kõige selle juures on tihtipeale raske aru saada, milles täpselt tehakse etteheide maksukohustuslasele ja millest üldse jutt käib, seega on sellistes vaidlustes päris keeruline tulemust prognoosida.

Vandeadvokaat Madis Uusorg annab ülevaate Riigikohtu kahest lahendist, milles käsitleti maksusüütegudega seonduvat jälitustegevust. Lahendite asjaoludest nähtub, et prokuratuur on hakanud pidama jälitustegevust maksusüütegude puhul sedavõrd tavapäraseks, et prokuratuuri hinnangul võiks põhimõtteliselt iga maksusüüteo kahtluse puhul hakata telefonikõnesid pealt kuulama. Kohtupraktikas juhitakse aga aina rohkem tähelepanu sellele, et jälitustegevus peaks jääma viimaseks abinõuks.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus