iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Ivari Padar: Eesti veduriks saagu tark rahapoliitika

Ivari Padar: Eesti veduriks saagu tark rahapoliitika

Rubriik: Postimees

Ivari Padar kirjutab Postimehe arvamusküljel, et riigieelarvet tuleb veelgi kokku tõmmata, kuid see lahendus tuleb leida mitte kärpimise kaudu, vaid mujalt riigi kulusid kokku hoides.

Äsja jõudis avalikkuse ette rahandusministeeriumi värske majandusprognoos, mis ei kaota murepilvi ei tänavuse ega tuleva aasta eelarve kohalt, kuid säilitab Eestile väljavaate minna 2011. aasta 1. jaanuaril üle eurole. Kolme esimese kuu esialgsed maksulaekumised on tulnud kokku negatiivse lisaeelarve graafikus ehk lubatud kolmeprotsendilise puudujäägi piires.

Hingevärinal oodatud kevadprognoosi järgi on 2009. aastal oodata 8,5-protsendilist ja 2010. aastal 2,5-protsendilist majanduslangust, millega kaasneb paraku suur tööpuudus. Pisut helgemaks läheb ülejärgmisel aastal, kui majandus peaks taas pöörduma tõusule.

Muljetavaldav on aga hindadega toimuv – inflatsioon aeglustub kiiresti, kukkudes läinud aasta 10,4 protsendilt sel aastal 0,4 protsendile ja ületuleval aastal juba miinus 0,6 protsendile. Välja on pakutud idee peatada ajutiselt kaheks aastaks kohustusliku kogumispensioni maksed, mis annaks sel aastal enam kui 1,5 miljardi krooni ja järgmisel aastal 2,4 miljardi krooni eest säästu. See tuleb kõne alla juhul, kui riik hüvitab võetud kohustused teise sambaga liitunutele tagantjärele. Hädavajalik on võimalikult ruttu tõsta töötuskindlustushüvitise maksemäärasid, et töötukassat ei tabaks järgmise aasta alul pankrot.

Eelarve tasakaal paraneks seeläbi kuni poole miljardi krooni võrra. Rahandusministri valitsusalasse kuulub riigi maksupoliitika. Seetõttu pakun omalt poolt välja rea maksudega seotud ettepanekuid. Juba kevadel peab riigikogu vastu võtma seaduse, mis tühistab nn tulumaksupaketi.

Tulumaksumäär peab jääma 21 protsendile ja maksuvaba tulu määr tuleb samuti jätta praegusele tasemele. Need tähendavad 2010. aastal riigi rahakotile enam kui miljardi krooni suurust kokkuhoidu. Samasse ritta kuulub ka laste arvuga seotud ja vaesemaid peresid selgelt mittesoosivate tulumaksutagastuste lõpetamine.

Selle abinõu reaalne mõju jõuaks kohale 2011. aastal, kui riik jätaks tagastamata 1,28 miljardit krooni. Vabanev raha tuleks aga suunata efektiivsetesse perepoliitilistesse meetmetesse, pakkudes näiteks lasterikastele peredele ja raskustes peredes hästi sihitud otsetoetusi. Sotsiaalpoliitikat ei teostata maksuerisuste kaudu.

Lisaks pean jätkuvalt õigeks saastepõhise automaksu sisseviimist, mida rakendatakse auto registreerimisel. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/?id=101390

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus