iconJuurdepääsetavus
Maksud 2024 koolituse salvestus - Maksumuudatused aastatel 2024-2027 Soovin tellida

Ettevõtjad hakkavad testima uut töötamise registreerimise lahendust

Ettevõtjad hakkavad testima uut töötamise registreerimise lahendust

Rubriik: MTA

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja kutsel tutvustas maksu- ja tolliamet ettevõtjatele loodavat töötamise registreerimise tehnilist lahendust. Lepiti kokku, et Kaubanduskoja liikmed hakkavad osalema uue keskkonna testimises.

Maksu- ja tolliameti esindajad andsid ülevaate töötamise registreerimise üldpõhimõtetest, süsteemi tehnilisest lahendusest rääkisid arendaja CGI Eesti esindajad. Uue süsteemi eesmärgiks on tõhustada tööjõumaksude alast järelevalvet, vähendada musta tööjõu kasutamist ning suurendada töö tegija sotsiaalsete tagatiste rakendamise võimalikkust. Kui täna peab tööandja uue töötaja registreerima hiljemalt seitsmendal päeval, siis tulevikus teeks ta seda kohe esimesel päeval, juba enne töötaja tööle asumist.

Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhataja Rivo Reitmanni sõnul tegid järgnenud arutelus ettevõtete esindajad ettepanekuid lahenduse eri detailide osas, mida analüüsitakse ja edasise arenduse käigus võimalusel ka arvestatakse. „Arutelu oli igati viljakas ja peamiselt keskenduti andmete elektroonsele esitamisele, et lahendus oleks võimalikult kasutajasõbralik ega nõuaks ettevõtjatelt oma praeguste süsteemide suuremahulist ümberehitamist,“ ütles Reitmann. Kohtumise tulemusel lepiti kokku, et töötamise registreerimise lahenduse testimisse kaasatakse ka koja liikmed. „Hea meel tõdeda, et huvi selleks oli ettevõtjate poolt suur,“ lisas Reitmann.

Uus süsteem võimaldab vähendada halduskoormust ja luua ühtne andmebaas eri asutuste ristkasutusse. Kogutavaid andmeid hakkavad kasutama Eesti haigekassa, Eesti töötukassa, sotsiaalkindlustusamet, politsei- ja piirivalveamet, tööinspektsioon ning maksu- ja tolliamet. Nendest mitmetele tuleb ka täna edastada andmeid isikute töötamise kohta. Tulevikus see muutub ja andmete esitamiseks jääb ainult üks kanal, milleks on töötamise register.

Eelpool nimetatud asutused saavad oma tööks vajalikud andmed töötamise registrist ning neile eraldi andmeid enam esitama ei pea. Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts sõnas, et sellelaadsed kohtumised annavad väärtuslikku informatsiooni süsteemiarendajatele ja võimaldavad ettevõtete igapäevasest praktikast üleskerkivaid probleeme arvesse võtta ning juba eos nende tekkimist ära hoida. „On väga tähtis, et saame ettevõtjaid kaasata uue süsteemi loomise arendusfaasis. Kohtumine näitas, et vahetust tagasisidest süsteemiarendajatele on palju kasu.

Uut lahendust peavad hakkama kasutama eelkõige ju ettevõtjad ning seega tuleb mistahes sarnaste süsteemide arendamisel alati rõhku pöörata sellele, et süsteem saaks kasutajale lihtne ja mugav,“ lisas Palts. Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel sai 2012. aastal 12% Eesti töötajatest palka, millelt jäeti ettenähtud maksud osaliselt või täielikult maksmata 146,1 miljoni euro ulatuses. Tegeliku töötamise, selle pikkuse ja saadava töötasu suuruse tuvastamine on täna riigi jaoks väga keeruline ja töötajad väidavad sageli kontrollide käigus, et on esimest päeva tööl.

Probleemi üheks lahenduseks oleks töötaja registreerimist enne tema faktilist tööleasumist. Praegu Riigikogu menetluses oleva eelnõu kohaselt registreerib isiku tööleasumisel tööandja isiku töötamise andmed selleks ette nähtud veebikeskkonnas või maksu- ja tolliameti teenindusbüroos. Isikute andmed on eeltäidetud isikukoodi ja/või registrikoodi järgi rahvastikuregistrist ja/või äriregistrist saadud andmetega. Lisaks on võimalik registreerimine lihtsustatud korras SMS-ga, millega kaasneb kohustus andmeid määratud aja jooksul veebikeskkonnas täiendada.

Andmeid kasutatakse ravikindlustuse määramiseks, töötuna arvele võtmiseks, arveloleku lõpetamiseks, töötutoetuse ja töötuskindlustushüvitiste määramiseks, töötamise fakti kontrollimiseks, välismaalaste töötamise tingimustest teavitamiseks, töösuhete järelevalve menetluseks ja tööõnnetuste uurimiseks ning maksukohustuse täitmise kontrollimiseks. MTA pressiteade: http://www.emta.ee/index.php?id=35203&tpl=1026

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus