iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

86 protsenti e-sigareti kasutajatest suitsetab nikotiiniga e-sigarette

86 protsenti e-sigareti kasutajatest suitsetab nikotiiniga e-sigarette

Rubriik: EML

Üle-eestilisest küsitlusest selgus, et 9% suitsetajatest tarbib e-sigarette ja 86% e-sigarettide tarbijatest suitsetab nikotiiniga e-sigarette. Nikotiiniga e-sigarettide tarbijatest 58% kasutab ainult nikotiiniga täitevedelikke ja 28% paralleelselt nii nikotiiniga kui ka nikotiinita vedelikke.

„E-sigarettide nikotiinivedelikke müüakse suures osas käest kätte või tellitakse välismaistest veebipoodidest, jättes sellega riigi ilma käibemaksust, rääkimata aktsiisitulust. Näeme suurt vajadust luua Eestis õiguslik keskkond, et e-sigarettide nikotiinivedelikud lõpuks aktsiisiga maksustada — see oleks riigieelarvesse vajalik ja teretulnud lisaallikas!“ ütles Eesti Maksumaksjate Liidu juhatuse liige Lasse Lehis. Pooled kasutajatest (49%) hangivad e-sigarettide nikotiinivedelikud poest, kus müüakse e-sigarette.

Kolmandik (31%) ostab nikotiinivedelikke kellegi käest oma tutvusringkonnast, viiendik (19%) tellib neid internetist ning kümnendik (11%) ostab interneti kaudu välismaa e-sigaretipoest. Otse e-sigarettide edasimüüjalt või maaletoojalt (mitte poest) ostab nikotiini sisaldavaid vedelikke 15% nende kasutajatest. Küsimusele, kust te tavaliselt hangite nikotiiniga e-sigarettide vedelikke, oli võimalik anda mitu vastusevarianti. „Ligi kümnendik suitsetajatest tarvitab e-sigarette, 86% neist just nikotiiniga e-sigarette, mis näitab, et see ei ole Eestis enam sugugi uus või marginaalne küsimus, vaid üha suureneva tarbijaskonnaga tooterühm,“ põhjenda Lasse Lehis.

„Maksu- ja Tolliametil on tulnud nikotiiniga e-sigaretivedelikega üha rohkem kokku puutuda, näiteks tellitakse neid posti kaudu välismaistest veebipoodidest, omamata selleks Ravimiameti luba. Tollikontrolli hirmus on e-sigaretivedelike ametlik import vähenemas, otsitakse võimalusi tollist mööda minna. Ka MTA hinnangul on e-sigarettide tarvitamine mitmel aastal järjest kasvanud ja asendanud sigarettide legaalset turuosa, mis vähendab tubakaaktsiisi laekumist,“ sõnas Maksu- ja Tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Koidu. Nikotiiniga e-sigarettide müügi legaliseerimist Eestis pooldab üle poolte (56%) e-sigarettide kasutajatest.

Samas 12% arvab, et müüki kindlasti ei tuleks legaliseerida, sest praegu saab nikotiiniga vedelikke osta odavamalt. Seda, et praegune süsteem töötab piisavalt hästi ja legaliseerimist pigem ei ole vaja, leidis 13% vastajatest. Küsimusele ei osanud vastust anda 19% vastajatest. „Üle poole elanikkonnast leiab, et e-sigarettide kasutamine on viimase kahe aastaga kasvanud.

E-sigarettide üha laialdasem tarbimine oli aimatav, kuid uuringust selgus, et nikotiiniga e-sigarettide kasutajate arv on arvatust palju suurem,“ ütles Turu-uuringute AS uuringujuht Iivi Riivits-Arkonsuo. Viimase kahe aasta jooksul on 39% inimeste arvates e-sigarettide tarbimine kindlasti kasvanud ja 19% arvates pigem kasvanud. Vaid üks protsent elanikkonnast leiab, et e-sigarettide tarbimine ei ole kindlasti kasvanud ja 6% leidis, et pigem ei ole. Ülejäänud ei osanud küsimusele vastata.

Turu-uuringute AS küsitles novembris e-sigarettide kasutajaskonna suuruse ja tarbimisharjumuste väljaselgitamiseks Eestis tuhandet inimest alates 18. eluaastast. Uuringu tellis Eesti Maksumaksjate Liit.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus