iconJuurdepääsetavus
Maksud 2024 koolituse salvestus - Maksumuudatused aastatel 2024-2027 Soovin tellida

MaksuMaksja: 2020 – aprill (nr 4)

MaksuMaksja: 2020 – aprill (nr 4)

 • Toimetuse veerg

  Aprilli MaksuMaksjas abipakettidest

  Kahjuks ei ole koroonakriis aprillikuuga läbi saanud ja taas on põhjust sellele suurema osa ajakirjast pühendada. Kui kriisi meditsiiniline kõrgpunkt on selleks kevadeks möödas ning seoses sellega leevendatakse üha enam kehtestatud piiranguid, siis majanduskriis alles kogub tuure.

  Advokaadibüroo Cobalt advokaat Medeia Džaparidze annab ülevaate Riigikogus vastu võetud kriisipaketi maksuseadusi puudutavast osast. Muu hulgas leiab käsitlemist maksuvõlalt intressi arvutamise peatumine, intressi vähendamine ja sellest vabastamine; sotsiaalmaksu kuumäära kaotamine kolmeks kuuks, kogumispensioni sissemaksete peatamine.

  EML juhatuse liige Martin Huberg teeb kokkuvõtte meetmetest, mida on otsustatud ettevõtjatele pakkuda Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja KredExi kaudu. EAS pakub kolme liiki toetusi: väikeettevõtjate kahjude osalise hüvitamise toetust, tööstusettevõtja tootearenduse toetust ning turismisektori ettevõtjate osalise kahjude hüvitamise toetust; KredEx aga seitset erinevat meedet. Toetused on mitmekesised ning tingimused on nagu ikka süvenemist vajavad. Samuti peatub Huberg pikemalt maksuintressist loobumisel ja maksuvõla avalikustamise peatamisel.

  ATTELA Advokaadibüroo vandeadvokaat ja partner Kaspar Lind juhib tähelepanu sellele, et tulumaksusüsteem vajab aeg-ajalt kohendamist. Palkade tõus on viimastel aastatel kiire ning aina suurem hulk isikuid peab maksma rohkem tulumaksu, sest nende maksuvaba tulu osa väheneb. Maksuõiguses on sellise nähtuse nimi „hiiliv progressioon“. Üks võimalus on seda eirata ja lasta aina suuremal hulgal inimestel libiseda kõrgema maksukoormuse rüppe, mis riigieelarvele oleks kindlasti kasulik. Kui soovida aga säilitada seaduse algset eesmärki, peaks regulaarselt võtma arvesse inflatsiooni ja elukallidusega.

  EML juhatuse liige Hiie Marrandi toob lugejateni õpetliku ja loodetavasti kasuliku loo sellest, kuidas SA Maksumaksjate Liidu Fond kustutati hiljuti tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrist. Kuna fond on seotud maksumaksjate liiduga (EML on fondi asutaja), asusid liidu juristid asja kallale ja vaidlustasid edukalt maksuameti otsuse.

  Advokaadibüroo Sorainen advokaat Kaido Künnapas tutvustab Riigikohtu märgilist lahendit omakapitali väljamaksete maksustamise küsimuses. Kohus kinnitas, et maksumaksja halb mälu ei muunda ühingu omakapitali sissemakset veel ühingu maksustatavaks kasumiks. Täpsemalt tõdes Riigikohus esiteks seda, et TSD lisal 7 omakapitali sissemaksete deklareerimata jätmine ei kaota õigust neid sissemakseid maksuvabalt välja maksta, kuid maksumaksja peab olema valmis tõendama ajalooliste sissemaksete tegemist. Teiseks, seaduse seletuskirja kaudu ei saa täiendada maksuobjekti, kui seadus seda ei sätesta.

 • Sisukord
  UUDISED
  Euroopa maksumaksjate katuseorganisatsioon aastal 2019 Hiie Marrandi Lk 4-5
  Advokaat Harjumaal — palk 2161 eurot EML, Statistikaamet Lk 6-8
  Raamatupidamise Toimkond avaldas selgitused töötukassa töötasu hüvitise kajastamise kohta Rahandusministeeriumi pressiteade Lk 8-9
  Raamatupidamise Toimkond avaldas selgitused koroonaviiruse ja eriolukorra mõjude kajastamiseks aastaaruannetes Rahandusministeeriumi pressiteade Lk 9-10
  Täitemenetluse süsteemi muudetakse efektiivsemaks Justiitsministeeriumi pressiteade Lk 10
  Üldkoosolekul saab edaspidi osaleda elektrooniliselt Justiitsministeeriumi pressiteade Lk 11
  Notariaalse kaugtõestamise võimalused laienevad oluliselt Justiitsministeeriumi pressiteade Lk 11-12
  Süüteomenetlus muutub digitaalsemaks, raskustes ettevõtjad saavad lisaaega Justiitsministeeriumi pressiteade Lk 12-13
  ARVAMUS
  Alustage dokumendihaldussüsteemist igaühele – portaalis eesti.ee on mõndagi teha Jaanus Nurmoja Lk 13-14
  Maailmakaart, millel puudub koht nimega Utoopia, ei vääriks vaatamist Kristjan Port Lk 14-15
  ABIPAKETID
  Imeline erikord Medeia Džaparidze Lk 15-17
  EAS ja KredEx kriisiaegsed toetused. Ja mitte ainult Martin Huberg, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda Lk 18-26
  Mööduvad maksumeetmed — maksuvõla avaldamine, intressi arvestuse peatamine Martin Huberg, MTA Lk 27-29
  PROBLEEM
  Hiiliv progressioon ehk Libedad maksuastmed Kaspar Lind Lk 29-31
  Heategevus, tulumaksusoodustused ja koroonakriis Hiie Marrandi Lk 31-35
  KOHTULUGU
  Riigikohus omakapitali sissemaksetest: halba mälu ei tohi maksustada Kaido Künnapas Lk 36-37
  JURIST VASTAB Hiie Marrandi Lk 38
  MINU MAX
  Ajalooline numeroloogia on jõudnud moemaailma EML Lk 39

   

Loe täismahus artikleid veebis

Lisame ja uuendame varasemaid täismahus artikleid jooksvalt.
Veebiväljaandes avaldatud artikkel võib erineda paberväljaande omast (nt viidete ja lisade osas).